2013.10.31. Jubileusz "Teosinek"

Uroczystości jubileuszowe 40-lecia istnienia zespołu śpiewaczego „Teosinki” z Teosina

     W sobotę 19 października b.r. w Dorohusku odbyły się uroczystości jubileuszu 40-lecia istnienia zespołu śpiewaczego „Teosinki” z Teosina. Rozpoczęły się one o godz. 14.00 mszą świętą dziękczynną z tej okazji, którą koncelebrował i homilię wygłosił Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Dorohusku -  Ks. Prałat Ryszard Winiarski.   

    Następnie wszyscy uczestnicy udali się do Pałacu Suchodolskich w Dorohusku, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości, których na początku serdecznie i gorąco w imieniu organizatorów przywitali: Jolanta Ryszkiewicz - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Turystyki w Dorohusku oraz instruktor tego ośrodka - Stefan Wojtaszuk.
    Z uwagą wysłuchano skrótowej historii działalności zepołu „Teosinki” w okresie 40-lecia istnienia. Zespół, jeszcze bez nazwy i strojów utworzony został na przełomie 1972  i 1973 r, gdzie większość tworzących go Pań, mających predyspozycje do śpiewania wywodziła się z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich.



    Okazją do zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych, śpiewu wtedy było wiele, m.in. święta i rocznice państwowe, akademie, festyny, zakończenia kursów czy święta religijne, najpierw w swojej miejscowości, a później w gminie i  powiecie.
    Stan taki trwał do roku 1983, gdzie w połowie października odbyły się uroczyste chrzciny. Matką chrzestną została Grażyna Faryńska, ówczesna Naczelnik Gminy Dorohusk oraz Zbigniew Biszczad, reprezentujący Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Chełmie.
    Od tego czasu o „Teosinkach” było coraz głośniej, najwięcej sukcesów, nagród i wyróżnień zanotowały one na przeglądach: zespołów śpiewaczych, widowisk obrzędowych, pieśni kresowej, pieśni religijno-ludowej czy twórczości artystycznej seniorów. Startując w tym ostatnim przeglądzie, w roku 2011 dotarli aż do finału wojewódzkiego tej imprezy w Dęblinie, a przyśpiewka „Gdzieżeś ty bywał czarny baranie” stała się prawdziwą rewelacją tej edycji. Przedstawia ona fragment życia mieszkańców strefy przygranicznej, a w szczególności osób trudniących się handlem z Ukrainą.
    W związku z faktem, że gmina Dorohusk współpracuje od ponad 25 lat z rejonem lubomelskim (Ukraina) w ramach tzw. „wymiany przygranicznej” „Teosinki” swoimi występami uświetniały tam wiele imprez, uroczystości, zarówno świeckich, jak i religijnych w Huszczy, Lubomlu, a nawet w Kowlu, czy Nowowołyńsku.



    Od chwili  powstania zespół uświetnia ważniejsze przedsięwzięcia kulturalne na terenie gminy Dorohusk, powiatu, Lubelszczyzny, jest szeroko znany i podziwiany.
    Za całokształt osiągnięć w roku 2008, w roku 35-lecia istnienia zespołu Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał dwie honorowe odznaki „Zasłużony dla kultury polskiej”, dla zespołu i jej kierowniczki - Felicji Matczuk.
    Obecnie występują ponadto: Weronika Petruk, Irena Popek, Aldona Kupracz i Zygmunt Łaciński. W ciągu całego okresu istnienia wskład zespołu wchodzili także: Józefa Rudzka, Bronisława Kupracz, Eugenia Iwko, Katarzyna Miazga, Janina Rudzka, Anna Stasiuk, Janina Czeryna, Cecylia Rudzka, Zofia i Tadeusz Kupraczowie, Władysława Lejman, Helena Kostecka, Zofia Kupracz, Halina Piechota, Krystyna Ożarowska, Wanda Iwko i  Marianna Staniuk. Życzeniom, gratulacjom nie było końca, przekazali je:
- w imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego - Krzysztofa  Hetmana i Wicemarszałka - Krzysztofa Grabczuka – Janina Biegalska z Departamentu Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie,
- Artur Sępoch - Dyrektor  Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie,
- Anna Kobierska - Kierownik Delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Chełmie,
- Stanisława Dobrowolska i radny Rady Powiatu Chełmskiego - Bogusław Sagan, w imieniu Starosty Chełmskiego - Pawła Ciechana,
- Wojciech Sawa - Wójt Gminy Dorohusk i Ewa Prystupa - Przewodnicząca Rady Gminy w Dorohusku, w imieniu władz samorządowych gminy Dorohusk,
- Irena Prokopowicz - Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Dorohusku
- zespoły śpiewacze z gminy Dorohusk  oraz sponsorzy.



    Uroczystość zakończył wspólny poczęstunek oraz zabawa taneczna, z udziałem wszystkich uczestniczących zespołów.